Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Ayn İsa Operasyonu ve İdlib’de Son Durum [Röportaj]

Suriye Milli Ordu Sözcüsü Yusuf Hamoud, Ayn İsa operasyonu ve İdlib'e dair detaylı açıklamalarda bulundu.

0 771

Suriye Milli Ordu Sözcüsü Yusuf Hamoud, Ayn İsa Operasyonu’nu, İdlib’de yaşanan son gelişmeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye Milli Ordusu’na verdiği desteği ve harekat alanlarındaki sivil/askeri faaliyetleri Akademik Filo’ya değerlendirdi.

Akademik Filo Genel Yayın Yönetmeni Caner Çiftçi sordu, Suriye Milli Ordu Sözcüsü Yusuf Hamoud cevapladı;

  • Suriye Milli Ordusu, Ayn İsa’daki terör örgütü YPG/PKK hedeflerine yönelik bir operasyon başlattı. Operasyonda son durum nedir ?

Evet, Ayn İsa stratejik bir konumda bulunuyor. Milli Ordu, Ayn İsa civarındaki iki köyü YPG/PKK’lı teröristlerden kurtardı ve M4 otoyoluna ulaştı. Operasyon devam ediyor.

  • İdlib’de, Esed rejimi kuşatması altında kalan bazı Türk gözlem noktalarının geri çekildiği iddia ediliyor. Esed rejimi, İdlib’e yeni askeri sevkiyatlar gönderiyor. İdlib’de son durum nedir? Esed rejiminin yakın zamanda İdlib’e operasyon başlatması mümkün mü ?

Esad rejiminin kontrolündeki tüm bölgelerde bulunan Türk üsleri son zamanlarda Rus desteğiyle geri çekilirken, Cebel el-Zaviye civarındaki Türk kuvvetleri için yeni noktalar oluşturuldu ve diğer noktalar da güçlendirildi.

Rejime gelince, hala İdlib’deki cephe hattına Bartal’a askeri takviye gönderiyor. Ancak rejim, Rusya’nın emirleri ve Rusya koordinasyonu dışında herhangi bir askeri operasyon ve hava operasyonu gerçekleştiremiyor.

Ruslar, Suriye’de Rusya’nın vizyonuna uygun siyasi çözümü uygulamak için tüm İdlib kentini yeniden kontrol altına almaya yönelik bölgedeki politikalarını sürdürmeye çalışacaklar.

  • Tel Rıfat’ta terör örgütü YPG/PKK işgalini sürdürüyor. Ayrıca, Tel Rıfat’tan Suriye Milli Ordusu ve TSK’nın bulunduğu noktalara taciz atışı, sızma girişimlerinde bulunuyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tel Rıfat, çatışmanın en önde gelen şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Şehirdeki askeri güçler, İranlı askeri danışmanların varlığının yanı sıra, Rusya ve İran üsleri de bulunmaktadır. Ayrıca, rejim güçlerinin ve YPG/PYD’li teröristlerin de askeri noktaları mevcuttur.

Buradaki kontrol güçlerinin çokluğu nedeniyle şehirde siyasi anlayışlara yer yoktur. Bu, teröristlerin bölgedeki faaliyetleri ve Suriye’nin kuzeyinde kurtarılmış bölgeleri bombalayıp hedef almaya devam etmeleri için meşru zemini hazırlıyor.

  • Afrin, Cerablus ve İdlib’de canlı bomba saldırılarına tanık oluyoruz. Bu saldırıların arkasında bölgede gizlenen terör örgütlerinin olduğu biliniyor. Aynı zamanda bu saldırıların failleri arasında yabancı istihbarat servisleri de bulunuyor mu ?

İstihbarat teşkilatlarının terör örgütleriyle doğrudan ilgilendiğine ve onları kurtarılmış bölgelerde bombalama yapmaya ittiğine dair hiçbir kanıtım yok. Aksine, bu terör örgütlerine sponsor ülkeler bellidir. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Avrupa, İran ve bir kaç Arap ülkesi, özellikle BAE’den olsun çoklu destek alıyor.

Bu ülkelerin istihbaratlarının belirli hedeflere ulaşmak için terörizmin yaygınlaştırılmasına yatırım yapması şaşırtıcıdır.

  • Suriye’nin geleceği hakkında Suriye Milli Ordusu nasıl bir yol haritası izliyor? Çözüm önerileriniz nelerdir?

Suriye Milli Ordusu, siyasi çözümleri destekliyor ve aynı zamanda askeri çözümlere de hazır. Hedeflerimiz, Suriye’de Esad ve rejiminin vücut bulmuş olduğu terörizmin ana destekçisi ve terörist olan tüm ayrılıkçı güçleri sınır dışı etmektir. Birden fazla etnik ve dini bağları olan Suriye halkı, tek bir devlet altında buluşmalıdır.

  • Türkiye’de bazı kesimler, Suriye Milli Ordusu’nu tanımadığı halde ‘terörist’ olarak adlandırıyor ve DEAŞ’la bağlantılı olmakla suçluyor. Suriye Milli Ordusu kimdir, biraz bahseder misiniz? Buradan Türkiye’ye mesajınız nedir?

Suriye Milli Ordusu, daha önce çok sayıda uluslararası destek alan ÖSO fraksiyonlarından biridir ve üyelerinin tamamı Suriyelidir. Suriye Milli Ordusu’nun  yakın geçmişteki savaşlarda, özellikle Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı operasyonlarında ayrılıkçı terörist gruplarla savaşırken, aynı zamanda Esad rejimi ve DEAŞ ile savaştığını görmekteyiz.

Ülkesinin ve halkının çıkarlarına hizmet eden bir yapının varlığını sona erdirmek için hedefli ve kasıtlı bir kampanya ile SMO’nun DEAŞ bağlantılı olarak suçlanması ve tanımlanması son derece doğaldır. Suriye Milli Ordusu ve onları destekleyen Türk müttefik kuvvetleri, terör örgütü DEAŞ’ı Halep’in kuzey kırsalından (Cerablus) El-Bab şehrine sürerek,  DEAŞ’lı teröristlerle sahada ilk savaşanlar olmuştur.

  • Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye Milli Ordusu’nun terörle mücadele kapsamında yürüttüğü operasyonlar destek veriyor. Ayrıca, TSK harekat alanlarında yaşayan halka barınma, eğitim ve sağlık vs. hizmetleri de sağlamıştır. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Ayrılıkçı örgütler Rakka’da ve diğer bölgelerde olduğu gibi uluslararası koalisyonun desteğiyle savaşıyor. Suriye rejimi, Rus ve İran milislerinin desteğiyle Halep, Maarat al-Numan ve Han Şeyhun gibi bölgeleri yakıp yıkmıştı.

Biz, kurtardığımız bölgelerde (Afrin, Cerablus, Tel Abyad, Resulayn) Türk güçlerinin desteğiyle çalışarak Türk askeri ve sivil faaliyetlerini benimsiyor, üzerinde çalışıyoruz. Harekatlarda kullanılan askeri yöntemler,  sivillerin yaşamlarını koruma çalışmaları, altyapı hizmetleri, kurtarılan şehirlere refahın geri getirilmesi, tüm tıp ve eğitim hizmet sektörlerinin desteklenmesi bunların bir parçasıdır.

Askerlerimiz organize bir ordu olarak, Türk subaylarla temas kurmaktadır. Onların tecrübelerini kazandık ve güçlenmemize çok fayda sağlamıştır. Onlara teşekkür ediyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.