Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Cougar Helikopterler

Eurocopter yapımı Cougar tipi helikopterler 3 kez düştü, 1 kez füzeli saldırıya uğradı.

0 242

Fransa’da imal AS532 tipi helikopterlerden ilk aşamada 1993’te 20 adet alındı. Kara Kuvvetleri’ne 1996’dan itibaren teslim edilmeye başlandı. Bunu 1995’teki ikinci alım anlaşması izledi. Ankara’da TAI tesislerinde üretilen 30 adet AS532’nin 20’si Hava Kuvvetleri’ne arama kurtarma, kalanlar ise Kara Kuvvetleri hizmetine verildi.

Eurocopter yapımı Cougar tipi helikopterler 3 kez düştü, 1 kez füzeli saldırıya uğradı. 4 olayda 37 şehit verildi. TSK envanterine 1996 yılında giren Cougar tipi helikopter son olayla birlikte 3 kez düştü. Helikoptere bir kez de füzeli saldırı düzenlendi.

  • Cougar helikopterlerin ilk kazası 4 Haziran 1997 tarihinde meydana geldi. Kuzey Irak´taki operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap Bölgesi´nde bölücü terör örgütü tarafından atılan füze ile vuruldu. 11 asker şehit oldu.
  • İkinci kaza, Isparta’nın Eğirdir İlçesi’nde 29 Nisan 2003’te oldu. Eğitim uçuşundaki AS532 Cougar helikopteri yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada 4 asker şehit oldu. Bir asker de ağır yaralandı.
  • Üçüncü kaza 31 Mayıs 2017 yılında meydana geldi. Şırnak’ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan, içinde biri general üst düzey rütbeli askerlerin de bulunduğu Cougar tipi helikopter kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak kaza kırıma uğradı. Düşen helikopterde Tümgeneral Aydoğan Aydın ve 2’si Albay olmak üzere 13 asker şehit oldu.
  • Dördünce kaza ise bugün yaşandı. Bingöl’den kalkarak Bitlis’in Tatvan ilçesine hareket eden Cougar tipi helikopter kırıma uğradı. Düşen helikopterde Korgeneral Osman Erbaş ve 10 asker şehit oldu.

TSK’da helikopter pilotluğu ve öğretmenliği yapmış, halen kaza kırım heyetlerinde görev üstlenen Kaptan Pilot Eyüp Turşucu, konuya ilişkin olarak Sözcü Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu.

Pilot Eyüp Turşucu, Bir kere bu çok müthiş bir helikopter, çok iyi bir helikopter. İçinde 13 kişi var ama bu minimum 20 kişilik çok güçlü bir helikopter. Sabıkalı helikopter demek mümkün değil. 3 günlük bir helikopter değil. 30-40 senedir kullanılan kendini ispat etmiş helikopterler… Birçok şartlarda kullanılabilen oldukça güçlü helikopterler. İki helikopter düştü diye bunu söyleyemeyiz. Hani patır patır dökülür o zaman söylenebilir. Ben kendim de helikopter pilotuyum. Ben bu firmanın ürettiği helikopterlerle 8 yıl uçtum.“  dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.