Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Geçmişten Bugüne: PKK-ASALA İlişkileri

Terör örgütleri PKK ve ASALA, 8 Nisan 1980’de Lübnan/Sidon’da bir araya gelerek, Türkiye’ye yönelik bir bildiri yayınladılar.

0 314

Terör örgütleri PKK ve ASALA, 8 Nisan 1980’de Lübnan/Sidon’da bir araya gelerek, Türkiye’ye yönelik bir bildiri yayınladılar. Bildirinin ardından 9 Kasım 1980’de Türkiye’nin Strazburg Başkonsolosluğu, 19 Kasım 1980’de Roma-Türk Hava Yolları bürosu saldırıya uğramıştı. 14 Ocak 1982’de Kanada’da Toronto Türk Konsolosluğu’nda bir patlama meydana geldi. Saldırıları, PKK ve ASALA ortak üstlenmişti.

ASALA sözcüsü Hagop Hagopyan, Mart 1982’de, PKK ile beraber savaştıklarını söyledi. 1985-1986 yılları arasında PKK kamplarında bulunan Taşnak bomba uzmanları, PKK’lı teröristlere eğitim verdi. PKK’nın, Ermenistan’da yapılanma süreci 1992’de başladı. Bu süreç, Osman Öcalan tarafından üstlenildi.

30 Kasım 1980’de Tahran’da dağıtılan ASALA-PKK ortak bildirisinde ”Ermeni, Kürt ve Arap halklarının bölgede emperyalizme ve Türkiye’ye karşı iş birliği yapmaları gerektiği” yazıyordu. PKK ile ASALA, 1987’de bir anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre;

Ermeniler, PKK içinde eğitim faaliyetlerine katılacaklar.

Ermeniler tarafından, her yıl PKK’ya militan başına 5 bin dolar ödenecek.

Ermeniler, PKK ile beraber küçük çaplı terör eylemlerine katılabilecek.

PKK ve ASALA Anlaşması

PKK elebaşısı Öcalan’a, ASALA’nın kurulduğu ermeni kasabası Anjar’da ev verildi. Suriye istihbarat servisi Muhaberat Başkanı General Gazi Kenan’ın da Lübnan karargahı, Anjar’da idi. Anjar’da, 18 Nisan 1990’da PKK ve ASALA yeni bir anlaşma yaptı. Yeni anlaşmaya göre;

 • PKK ve ASALA yönetimde iş birliği sağlayacak.
 • Türkiye’deki saldırıların istihbaratı, ASALA tarafından organize edilecek.
 • ‘Devrim’den sonra alınan topraklar eşit olarak bölüşülecek.
 • Kamp masraflarının %75’i Ermeniler tarafından karşılanacak.
 • Saldırılar kısıtlı kalmayacak, Türkiye’nin diğer metropol şehirlerinde de saldırılar yapılacak.

PKK ve ASALA aynı zamanda Kafkasya’da da saldırı planlamaları yürütüyorlardı. 19-20 Mayıs 1992’de bir grup PKK’lı terörist İran/Urumiye’den, Ermenistan-Azerbaycan sınır hattına geçerek, Azerbaycan Türkleri’ne karşı saldırdılar.

4 Haziran 1993’de Ermeni Hınçak Partisi, PKK ve ASALA Beyrut’un batısında görüştüler. Abdullah Öcalan, Ermeni Yazarlar Birliği tarafından ”Büyük Ermenistan hayali fikrine katkılarından dolayı”, birliğin onur üyeliğine seçildi. Daha sonra ‘Ermeni halk hareketi’ bünyesinde bir ”Kürdistan” komitesi oluşturuldu. PKK, 24 Nisan tarihini sözde ”Ermeni Soykırımı” günü olarak kabul etti ve  21-28 Nisan 1980 tarihini ”Kızıl Hafta” olarak ilan etti.

ASALA-PKK Arasında Yapılan Toplantılar

4 Haziran 1993’te Ermeni Hınçak Partisi, ASALA ve PKK üyeleriBeyrut’un batısında bulunan PKK merkezinde toplanarak toplantı yaptılar. 6- 9 Ocak 1993 tarihlerinde Beyrut’taki iki ayrı kilisede düzenlenen ve Lübnan Ermeni Ortodoks Başpiskoposu, Ermeni Parti yetkilileri ile 150 gencin katıldığı toplantılarda şu ifadeler kullanıldı;

 • Şimdilik Türkiye’ye karşı sakin tutum gösterilmelidir.
 • Ermeni toplumu gittikçe büyümekte ve ekonomik yönden güçlenmektedir.
 • Geliştirilen propaganda faaliyetleri sayesinde, bütün dünyada soykırım daha iyi bilinmeye başlanmıştır.
 • Ermenistan devleti kurulmuştur, her geçen gün toprakları genişliyor ve Ermeniler atalarının intikamını mutlaka alacaklardır.
 • ABD ve diğer batılı ülkeler de Karabağ’da sürdürülen savaşta Ermenileri haklı bulmaktadırlar. Bu fırsatı değerlendirmek gerekir ve Karabağ’da savaşan Ermeni gençlerine yenileri katılacaktır.
 • Türkiye’de iç savaş (PKK saldırıları) devam edecek, Türk ekonomisi sıfır noktasına gelecek ve vatandaşlar baş kaldıracaklardır.
 • Türkiye bölünecek ve bir Kürt devleti kurulacaktır.
 • Ermeniler, Kürtlerle olan ilişkilerini olumlu yürütmeli ve Kürtlerin mücadelelerini desteklemelidirler.
 • Bugün Türklerin elinde olan topraklar, yarın Ermenilerin olacaktır.

CIA Belgelerinde PKK-ASALA İlişkileri

CIA, terör örgütleri PKK ve ASALA’nın işbirliği içerisinde faaliyet yürüttüklerini 22 Aralık 2016 belgelerle açıklamıştı. CIA’nın açıkladığı belgelerde, ASALA bünyesindeki militanların Ağrı Dağı ve Erivan’da askeri eğitim faaliyeti yürüttüğü belirtiliyor.

26 Ağustos 1985 tarihli belgede PKK’nın, Türkiye’deki ideolojik ve silahlı yapısı anlatıldı.  PKK ile Ermeni teröristlerin ilişkisi hakkında “1984 yazında PKK, kendi militanlarından, diğer Kürt ve sol gruplardan ve muhtemelen bazı Ermeni teröristlerden oluşan ‘HRK’ ismiyle anılan bir birim oluşturdu.” ifadesi kullanıldı.

Aynı belgede ayrıca PKK’nın yapılanma ve eylem düzenleme konusunda Ermeni terör örgütlerini kendisine model olarak seçtiği, bu şekilde şiddeti “psikolojik etki” yaratmak için kullandığı belirtildi.

PKK-ASALA Saldırı Planları

15 Ağustos 1984’te PKK elebaşısı Öcalan’ın talimatlarıyla gece 21:30 sularında Siirt’in Eruh ve Hakkâri’nin Şemdinli ilçelerine PKK’lı teröristler tarafından saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırılarının ardından basında PKK tarafından kullanılan silahların ASALA tarafından tedarik edildiği yönünde iddialar yer aldı. PKK’nın medya organı Serxwebûn dergisinin Eylül 1984 sayısında, bu iddialar yalanlandı.

Ermeni asıllı iş adamı Behçet Cantürk, 1981’de Suriye’ye giderek, ASALA ve PKK’nın uyuşturucu kaçakçılığını beraber yürütmeleri konusunda ikna etti. PKK, Serxwebûn dergisinin Temmuz 1983 sayısında, ASALA’nın sivil öldürmesini yalanlarken, ASALA’ya PKK saflarına ‘kader birliği içinde’ katılmasını önerdi. PKK, Hoybun Cemiyeti’nin savunduğu tezlerine yakın olarak, Kürt ve Ermeni ‘ırk birliğini’ savunuyor.

Serxwebûn dergisinin Ağustos 2001 sayısında, Ermeni asıllı bir PKK’lı anısına yazılmış bir yazıda “Kürtler ve Ermeniler Aryan halkları içerisinde hem coğrafi, hem kültürel, hem de tarihi olarak en uzun süre iç içe, bir arada yaşamış olan iki halktır” ifadeleri bulunuyor.

Jordis Tejel Gorgas’ın “Le mouvement kürde de Turquie en exil: continuités et du nationalisme kürde sous le mandat français en Syrie et au Liban 1925-1946” adlı kitabı, PKK – Ermeni işbirliğini anlatmaktadır. Kitapta, 1925 ve 1946 yılları arasında Kürt etnik milliyetçilik faaliyetlerini savunan Hoybun örgütü ve Ermeni Taşnak Partisi’nin ortak planları yazmaktadır.

Francis P. Hyland, 1991’de yayınlanan “Armenian Terrorism, the Past, The Present and the Prospects” adlı kitabının “The Kurdish Ally” başlıklı bölümünde, ASALA ve PKK’nın Türk yetkililerine karşı saldırılar planladıklarını ve basını davet ederek, ortak bir basın açıklamasıyla duyurdukları belirtilmiştir. Kitaba göre ASALA’nın, Türkiye’de kampları olmadığından dolayı, Doğu Anadolu’da PKK’nın desteğine ihtiyacı vardır.

KAYNAKLAR

https://www.turkyurdu.com.tr/yazar-yazi.php?id=4113

https://avim.org.tr/tr/Yorum/ASALA-PKK-ISBIRLIGI

https://www.manaz.net/arastirma/pkk-teror-orgut

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/pkk-asala-ittifaki-cia-belgelerinde/738970

Ali Haydar Savran , Ermeni Terör Örgütleri Ve Faaliyetleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.