Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Karabağ Son Durum Haritası

Karabağ Son Durum Haritası ve Çatışma Hattı'nda Yaşanan Gelişmeler

0 7.799

Dağlık Karabağ ekseninde Azerbaycan ve Ermenistan arasında gerçekleşen askeri olayları çatışma bülteni üzerinden takip edebilirsiniz, son gelişmeleri ve haritaları aşağıya kaydırarak takip edebilirsiniz.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında temeli 100 yıl öncesine dayanan sorunlar Sovyetlerin yıkılmasıyla birlikte iki ülkenin bağımsızlığını elde etmesinin ardından farklı bir boyuta taşınmış oldu. Geçmişten bugüne süregelen sorunlar silsilesi 30 yıldır devam eden Ermenistan’ın işgal politikasıyla içinden çıkılmaz bir hâl almıştır. Uzun yıllardır Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ’da zamanla tansiyon yüksek seviyelere çıksa da bu durum belirli etkenlerle mümkün olduğunca duruyordu.

Ermenistan’ın engelleme faaliyetleri ile Kafkasya’nın açık sorunu haline gelen Karabağ’ın işgali, geride bıraktığımız günlerde tekrardan alevlenerek sıcak çatışmaya döndü. Ermenistan ve Azerbaycan orduları arasında vuku bulan savaş durumunda gün gün neler yaşandı? Temas hattındaki bütün gelişmeleri ve merak edilenleri çatışma bülteninin devamında inceleyebilirsiniz.

27 Eylül:

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, “Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca mevzilere ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı. Yoğun bombardıman sonucu sivillerden ölü ve yaralılar var.” açıklamasında bulundu.

Azerbaycan Ordusu, misilleme olarak çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha etti. Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemi imha edildi.

Fuzuli ve Cebrayil bölgelerinde Ermeni işgali altında bulunan Karahanbeyli, Karvand, Horadiz, Büyük Mercanlı, Nüzgar , Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ve Murov dağının zirvesi Azerbaycan Ordusu tarafından kontrol altına alındı.

28 Eylül:

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, işgalci Ermeni unsurlara ait 22 Tank ve diğer zırhlı araç, 15 OSA HSS, 18 Drone, 8 topçu sistemi, 3 mühimmat deposunun imha edildiğini ve 550 Ermeni askerinin öldüğünü veya yaralandığını açıkladı.

Azerbaycan Ordusu, Terter bölgesindeki Talış köyü çevresindeki tepeleri, Agdag, Tekkaya, Garvand, Yukarı Seydahmadli, Murov dağının doğusunu ve batısını işgalci Ermeni unsurlardan temizleyerek kontrol altına aldı.

29 Eylül:

Azerbaycan Ordusu, Fuzuli şehrini kurtarmak için operasyon başlattı.

30 Eylül:

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da işgalci Ermeni güçlere ait S-300 HSS’nin imha edildiğini açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, işgalci Ermeni unsurlara ait 130 tank ve zırhlı araç, 200 topçu sistemi, 25 HSS sistemi, 6 komuta-gözlem noktası, 5 mühimmat deposu, 50 tanksavar aracının imha edildiğini ve 2.300 işgalci unsurun etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, işgalci Ermeni unsurlara ait 2 OSA-AKM HSS, 1 BM-27 Uragan ÇNRA, 4 BM-21 Grad ÇNRA, 4 D-20 obüs, 16 tank, 1 piyade savaş aracı ve 2 kamyonun imha edildiğini açıkladı.

2 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Ağdere/Madagiz bölgesinde bulunan hakim tepeleri kontrol altına aldı.

Azerbaycan Ordusu, 27 Eylül’den bugüne işgalci Ermeni güçlerine ait 230 tank ve zırhlı araç, 250 topçu sistemi, 38 hava savunma sistemi, 10 kontrol noktası, 7 mühimmat deposu, 130’dan fazla araç ve 1 S-300 sisteminin imha edildiğini duyurdu.

3 Ekim:

Azerbaycan Ordusu Magadiz, Terter bölgesinde Talış köyünü, Cebrayil bölgesinde Mehdili, Çakırlı, Aşağı Maralyan, Şeybey və Kuycak köylerini, Fuzuli bölgesinde Aşağı Abdurrahmanlı köyünü Ermeni işgalinden kurtardı.

4 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Cebrayil bölgesini kontrol altına aldı.

Azerbaycan Ordusu, Cebrayil bölgesinde Karkulu, Şükürbeyli, Çereken, Daşkesen, Horovlu, Mahmudlu, Ceferabad, Yukarı Maralyan bölgelerini Ermeni unsurlardan temizleyerek kontrol altına aldı.

5 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, işgalci Ermeni güçlerinin üs bölgesinden kaçmasının ardından çok sayıda tank, kamyon, topçu sistemi ve mühimmat ele geçirdi.

Azerbaycan Ordusu, Cebrayil bölgesinde Şıheli Ağalı, Sarıcalı, Mezre köylerini işgalden kurtardı.

7 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, işgalci Ermeni unsurlara ait 10 tank, 6 D-20 obüs, 1 2S3 Akatsiya kundağı motorlu obüs ve yaklaşık 30 aracın imha edildiğini ve çok sayıda işgalcinin de etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

9 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, işgalci Ermeni unsurlara ait 13 T-72 tankı, 2 zırhlı araç, 4 Grad ÇNRA, 2 2S3 Akatsiya obüs, 3 D-30 obüs, 2 radar sistemi, 2 S-300 HSS, çok sayıda askeri aracın imha edildiğini ve 6 T-72 tankının ele geçirildiğini açıkladı.

Azerbaycan Ordusu Hadrut, Çaylı, Yukarı Güzlek, Görezılli, Kışlak ,Karaçaylı, Efendiler, Süleymanlı, Sur bölgelerini Ermeni işgalinden kurtardı.

10 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Hankendi’nin kuzeyi Ballıca bölgesinde bulunan 7 mühimmat deposunu imha etti.

14 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Fuzuli bölgesinin Karadağlı, Hatunbulak, Karakollu, Hocavend bölgesinin Bulutan, Melikcanlı, Kemertük, Teke ve Tağaser köylerini işgalden kurtardı.

16 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Hocavend bölgesinde Kırmancık, Ağbulak, Axullu köylerini Ermeni işgalinden kurtardı.

17 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Fuzuli şehrini ve Fuzuli’ye bağlı Çimen, Çuvarlı, Musabeyli, Işıklı, Dedeli ve Koçahmetli köylerini Ermeni işgalinden kurtardı.

Azerbaycan Ordusu, işgalci Ermeni güçlerine ait bir S-300 hava savunma sistemini ve SU-25 savaş uçağını imha etti.

18 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, işgalci Ermeni güçlerine ait S-300 hava savunma sisteminin 2 lançerini ve S-125 orta menzilli hava savunma sistemini imha etti.

Azerbaycan Ordusu, Fuzuli kentinde işgalci Ermeni güçlerinden 7 Obüs, 4 T72 tank, 13 kamyon, 2 ZPT ve çok sayıda teçhizat/mühimmatı ganimet olarak ele geçirdi.

19 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Cebrayil ekseninde Sultanlı, Emirvarlı, Maşanlı, Hasanlı, Alikeykhanlı, Gümüşağ, Hacılı, Niyazgüllü, Güvercin Veyselli, Hacı İsmayilli, Şahvelli, İsaklı ve Keçel Memmedli köylerini Ermeni işgalinden kurtardı.

20 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Hocavend bölgesinde Ağcakend, Mülküdera, Taşbaşı, Güneşli, Çınarlı, Zengilan bölgesinde Havalı, Zerneli, Mehmetbeyli, Hekeri, Şerifan, Muğanlı ve Zengilan şehri, Füzuli bölgesinde Dörtçınar, Kürtler, Yukarı Abdurrahmanlı, Kargapazar, Aşağı Veyselli, Yukarı Aybasanlı, Cebrail bölgesinde Sarafşa, Hasankaydı, Fuganlı, İmambaşı, Taş Veyselli, Ağtepe, Yar Ehmedli köylerini işgal altından kurtardı.

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait 2 T-72 tankı, 4 BM-21 Grad ÇNRA sistemi, 1 D-30 obüs ve 5 askeri araç imha edildi.

21 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Kubatlı ekseninde Hemzeli, Bala Soltanlı, Sarıyatak, Karaağaç ve Hendek köylerini, Füzuli ekseninde Gecegözlü, Aşağı Seyidehmedli ve Zerger köylerini, Cebrayıl ekseninde Belend, Papı, Tulus, Hacılı ve Tinli köylerini, Zengilan ekseninde Mincivan Kasabası, Hurama köyü, Humarlı köyü, Sarıl köyü, Babaylı köyü, Üçüncü Ağalı, Hacallı, Gırah Müşlan, Üdgün, Turabad, İçeri Müşlan, Melikli, Cahangirbeyli, Baharlı köylerini Ermeni işgalinden kurtardı.

5. Muhrip Alayı’nın savunma hattındaki düşman mevzileri ele geçirildi, çok sayıda silah ve mühimmata el konuldu. Alayın tümen komutanı ve 4. tabur komutanı personel ile birlikte etkisiz hale getirildi. Azerbaycan hava savunma sistemleri tarafından cephenin farklı bölgelerinde 4 İHA imha edildi.

22 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Füzuli ilinin Mollaveli, Yukarı Refidinli, Aşağı Refidinli köylerini, Cebrail ilinin Sirik, Şıhlar, Mestelibeyli, Derzili köylerini, Zengilan ilinin Kollukışlak, Malatkeşin, Kend Zengilan, Genlik, Velikulubeyli, Karadere, Çöpedere, Tatar, Tiri, Emirhanlı, Karkulu, Bartaz, Dellekli köyleriyle Ağbend kasabasını Ermenistan’ın işgalinden kurtararak kontrol altına aldı.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin, Kubatlı yönünde ilerleme sağlamasıyla birlikte Ermeni güçleri bölgedeki stratejik tepelerden ve bazı mevzilerden geri çekilmek zorunda kaldı. Hadrut’un kuzeyindeki mevzilere desteğe gelen Ermeni birlikleri atış mevzilerini terk ederek kaçtı. Nahçıvan ekseninde uçuş gerçekleştiren Ermenistan’a ait bir İHA, Azerbaycan hava savunma sistemleri tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

23 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Hocavend ilinin Dolanar ve Bünyadlı, Cebrail ilinin Dağ Tumas, Nüsüs, Halefli, Minbaşılı ve Veyselli, Zengilan ilinin Venedli ve Mirzehasanli, Kubatlı ilinin Zilanlı, Kürt Mahrızlı, Muğanlı ve Alakurşak köylerini Ermenistan işgalinden kurtardı.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan çatışmalar Ağdere, Kubatlı, Cebrail, Füzuli ve Hadrut istikametinde değişen yoğunluklarla devam ederken cephenin çeşitli bölgelerinde Ermenistan’a ait 5 İHA vurularak etkisiz hale getirildi.

24 Ekim: 

Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları, Ağdere ve Ağdam yönündeki Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait 3 tank, 2 sığınak ve 4 karakolu hedef aldı. Ağdere üzerinde uçuş gerçekleştiren bir İHA etkisiz hale getirilirken Ermenistan Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir savaş uçağı Kubatlı bölgesinde, Azerbaycan hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü.

25 Ekim:

Azerbaycan Ordusu, Hocavend, Füzuli, Hadrut, Kubatlı ve Laçin yönlerinde Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik ileri saldırılara devam etti. Karabağ temas hattının çeşitli bölgelerinde devam eden çatışmalarda Ermenistan’a ait 6 D-30 obüs, 1 D-1 haubitsa topu, 2 BM-21 Grad ÇNRA sistemi, 1 komuta kontrol personel aracı, bir komuta kontrol noktası, çok sayıda askeri araç ve mevzi imha edildi.

Kubatlı bölgesinde yaşanan çatışmalar neticesinde 50’ye yakın Ermeni askeri etkisiz hale getirilirken çok sayıda askeri araç ve mühimmat ganimet olarak ele geçirildi.

Zengilan, Cebrail, Kubatlı şehirlerinin bazı köyleri ve Kubatlı şehri Ermeni işgalinden kurtarıldı.

26 Ekim: 

Azerbaycan ordusu, Zengilan’ın Birinci Alibeyli, İkinci Alibeyli, Rebend ve Yenikent, Cebrail’in Kovşutlu, Sofulu, Dağ Maşanlı, Kürtler, Hovuslu ve Çelebiler, Kubatlı şehri ve Padar, Efendiler, Yusufbeyli, Çaytumas, Hanlık, Sarıyatak, Molla Burhan köylerini Ermenistan’ın işgalinden kurtardı.

27 Ekim: 

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Karabağ temas hattının farklı bölgelerinde 1 T-72 tank, 4 D-30, 3 D-20 topçu sistemi, 1 OSA hava savunma sistemi, 1 BM-21 Grad ÇNRA sistemi, 1 radar istasyonu ve 6 askeri aracı etkisiz hale getirdi.

28 Ekim:

Zengilan’ın Birinci Ağalı, İkinci Ağalı, Üçüncü Ağalı ve Zerneli, Fuzuli’nin Mandılı, Cebrail’in Kazanzemi, Hanağabulak, Çüllü, Kuşçular ve Karaağac, Kubatlı’nın Giyaslı, Edilce ve Gılıcan köyleri Ermenistan’ın işgalinden kurtarıldı. 

Azerbaycan ordusu, işgalci güçlere ait 1 OSA hava savunma sistemi, 3 BM-21 Grad ÇNRA sistemi, 6 D-30, 5 D-20, 1 D-44 topçu sistemi, 1 Konkurs tanksavar füze sistemini imha etti.

29 Ekim:

Ermeni güçlerine ait 2 SU-25 savaş uçağı, 2 T-72 tank, 2 BM-21 Grad ÇNRA sistemi, 14 topçu sistemi ve çok sayıda düşman askeri etkisiz hale getirildi.

30 Ekim: 

Azerbaycan Ordusu, Cebrail’in Hüdaverdili, Kurbantepe, Şahveledli ve Hubyarlı, Zengilan’ın Aladin ve Vecneli, Kubatlı’nın Kavdadık, Memer, Mollalı köylerini işgalden kurtardı.

Cephenin çeşitli bölgelerinde Ermenistan’a ait 3 T-72 tank, 1 PDM, 2 BM-30 Smerç ÇNRA sistemi, 1 BM-21 Grad ÇNRA sistemi, 10 topçu sistemi, 2 OSA hava savunma sistemi, 1 radar istasyonu, 4 askeri araç, 2 Gvozdika kundağı motorlu obüs vurularak imha edildi.

31 Ekim: 

Ermenistan’a ait 2 T-72 tankı, 3 PDM, 2 BM-30 Smerç ÇNRA sistemi, 2 BM-21 Grad ÇNRA sistemi, 12 topçu sistemi, 1 OSA hava savunma sistemi, 1 radar istasyonu, 2 askeri araç etkisiz hale getirildi.

1 Kasım: 

Ermeni güçlerine ait, 1 PDM, 4 BM-21 Grad ÇNRA sistemi, 8 topçu sistemi, 2 haberleşme kulesi, 5 askeri araç temas hattının çeşitli bölgelerinde imha edildi. Karabağ cephe hattında devam eden çatışmalar kapsamında Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne bağlı SU-25 savaş uçakları, Ermenistan mevzilerini yoğun bir şekilde hedef aldı.

2 Kasım:

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Cebrail’in Çaprand, Hacı İsaklı ve Goşa Bulak, Zengilan’ın Dere Giletağ, Büyük Giletağ, Kubatlı’nın Işıklı, Murathanlı ve Milanlı köylerini Ermeni işgalinden kurtardı.

Ermenistan Ordusu’na ait 8 BM-21 Grad ÇNRA sistemi, 10 topçu sistemi, 3 mühimmat yüklü kamyon, 5 askeri araç, 1 SU-25 savaş uçağı ve yaklaşık 30 düşman unsuru etkisiz hale getirildi.

3 Kasım:

Hocavend, Ağdere, Zengilan, Kubatlı ve Hankendi bölgelerinde devam eden operasyonlar neticesinde düşman kuvvetlerine ait 2 mühimmat deposu, 1 taktik İHA, 4 BM-21 Grad ÇNRA sistemi, 1 KUB uçaksavar füzesi, 9 topçu sistemi ve 2 mühimmat yüklü askeri kamyon etkisiz hale getirildi.

4 Kasım:

Azerbaycan Ordusu, Cebrail’in Mirek ve Kavdar, Zengilan’ın Meşediismayıllı ve Şefibeyli, Kubatlı’nın Başarat, Karakişiler ve Karacallı köylerini Ermeni işgalinden kurtardı.

Karabağ temas hattının farklı bölgelerinde işgalci Ermeni güçlerine ait 2 T-72 tankı, 3 D-30 obüs, 1 Zastava M-55 uçaksavar, 3 askeri kamyon ve 1 SU-25 savaş uçağı vurularak imha edildi.

5 Kasım:

Ağdere ve Hocavend bölgeleri ağırlıklı olmak üzere devam eden çatışmalarda düşman unsurları ağır kayıplar verdi. Azerbaycan Ordusu, Toneşen’de bulunan Ermeni karargahlarına ve mühimmat depolarına harekat düzenleyerek çok sayıda askeri teçhizatı etkisiz hale getirdi.

6 Kasım:

Terter rayonunun işgal altında olan Goyarkh köyünde ve  Ağdere istikametinde bulunan işgalci Ermeni güçlerine ait mevziler ve topçu topçu sistemleri, Azerbaycan birliklerinin hassas atışlarıyla etkisiz hale getirildi.

7 Kasım:

Azerbaycan Ordusu, Füzuli’nin Yukarı Veyselli, Yukarı Seyitahmetli, Gorgan, Üçüncü Mahmutlu, Gacar ve Divanalılar, Cebrail’in Yukarı Mezre ve Yanarhac, Gubadlı’nın Gezyan, Balasoltanlı ve Merdanlı, Zengilan’ın Beşdeli, Hocalı’nın Karabulak ve Moşhmaat, Hocavend’in Atagut ve Tsakuri köylerini Ermeni işgalinden kurtardı.

8 Kasım: 

Azerbaycan Ordusu, Karabağ’ın sembol şehirlerinden olan stratejik Şuşa şehrini ve etrafındaki bazı köyleri 28 yıl sonra Ermeni işgalinden kurtardı. Şuşa şehri, sözde başkent Hankendi’ye giden önemli lojistik yolları bünyesinde bulundurduğu için stratejik önem arz etmekte.

Karabağ cephe hattında devam eden operasyonlar kapsamında çok sayıda Ermeni askeri başta olmak üzere 4 T-72 tankı, 2 D-20 topu ve mühimmat yüklü askeri araçlar imha edildi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait SU-25 savaş uçakları, Hocavend bölgesinde faaliyet gösteren Ermeni askerini ve mevzilerine hava harekatı düzenleyerek etkisiz hale getirdi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.