Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Kırgızistan’da Neler Oluyor?

Kırgızistan, ABD Ve Rusya’nın bölgedeki karşılıklı olarak üs açma faaliyetlerinden dolayı da gerginlikleri kapsıyor.

0 267

Çarlık Rusyası döneminde Rusların tüm asimile çalışmalarına rağmen unutulmayan ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin var olduğu ilk dönemlerde bile yaşayabilmiş olan Türkistan adı Pantürkizm’i çağrıştırması sebebi ile terk edilmiştir. Rusların ve batılı devletlerin çabalarıyla bugün günümüzde bile hala devam etmekte olan Orta Asya coğrafyası olarak ad değiştirmiştir ve Orta Asya olarak bilinmektedir.

Orta Asya coğrafyası tarihten beri bilinen önemli ipek yollarına sahiptir. Günümüzdede doğal gaz ve petrol rezervleri ilede önemini korumaya devam etmektedir. Orta Asya başta ABD olmak üzere İngiltere ve Almanya gibi güçlü Avrupalı devletlerin ve Rusya’nın siyasi coğrafi ve kültürel mücadelesinin sürdürdüğü konumdadır.  Bu mücadelede devlet vakıf kilise üçgeni arasında işbirlikleri gerçekleştirerek Hristiyan misyonerliğini yayma politikası gerçekleştirilmektedir.

Kırgızistan Cumhuriyeti söz konusu olan siyasi coğrafi ve kültürel mücadelelerden etkilenen Türkistan’da ki Türk Cumhuriyetleri’nin başında gelir. Kırgızistan dini yönden başta Hristiyanlar olmak üzere Hindular Budistler, Krişnacılar, Maharişiler, Ateşperestler, Satanistler, Bahaîler gibi pek çok grup yoğun bir faaliyet içindedir.

Kırgızistan’daki Misyonerler

Kırgızistan’da Rus, Alman ve Güney Kore kökenlilerin bulunması, Hıristiyan misyonerlere, ülkeye kolaylıkla nüfuz imkânı sağlamaktadır. Ayrıca Rusya, ABD ve Çin arasında denge politikası izlemeye çalışması, toprakları üzerinde hem Rusya hem de ABD’ye askerî üs tahsis etmesi ve Türk cumhuriyetleri arasında ekonomik olarak yetersiz olması gibi sosyal, kültürel ve jeopolitik sebepler Kırgızistan’ı misyonerlik faaliyetleri karşısında oldukça savunmasız bırakmıştır. Uluslararası teşkilatlar tarafından ekonomik yönde desteklenmesinden dolayı ülke yöneticileri tarafından ülkede birçok dini ve kültürel etkinliklerin serbest bırakılması sağlanmış olup Kırgızistan’ı misyonerlerin kıskacına almıştır.

Uluslararası teşkilatlar geçmişten günümüze kadar etkinliklerini devam ettirmektedir. Bu teşkilatlar Kırgızistan’ın iç siyasi hareketlerine ve dış politikalarına kadar yansımıştır. Bugünlerde Kırgızistan devletinde yapılmış olan seçimlerde ülkenin başkenti olan Bişkek’te sokakların nasıl karıştığını ve ülke gençlerin böyle durumlarda nasıl rol aldıklarınıda görebiliriz.

Kırgısiztan’da Ne Amaçlanıyor ?

Kırgızistan’da 4 Ekim Pazar günü yapılan milletvekili seçim oylamasında seçimlere 16 parti katıldı. Yapılan seçim oylamalarında 4 parti seçim barajını geçerek milletvekili çıkarmaya hak kazanmıştır. Seçim barajını geçen 4 partiden 3’ü iktidar yanlısı olup sadece bir muhalefet partisi %7 barajını geçebilmiştir. Ve 12 muhalefet partisi seçim sonuçlarını tanımayacaklarına dair açıklama yapmıştır.

Seçimleri tanımama gerekçesi olarakta iktidar mensuplarının para yolu ile insanların oylarını satın aldıklarını tehdit yolu ile insanların oylarını kendi taraflarına çektiklerini iddia etmişlerdir. Muhalefet partisi mensupları  halkı Alatov Meydanına toplanmaya çağırmışlardır. Ve sonrasında Bişkek sokakları ise şiddetli gösterilere maruz kalmıştır.

Kırgızistan’da olan bu olaylardan sizce sadece basit bir seçimden mi ibaret? Kırgızistan, ABD Ve Rusya’nın bölgedeki karşılıklı olarak üs açma faaliyetlerinden dolayıda gerginlikleri kapsıyor. Yani gelgit yaşanan birçok olayın içinde bu iki güçlü ülkenin rekabetinin olduğunu görmemiz gerekiyor. Seçimlerden sonra alevlenen bu olayların nedenleri arasında bölgede Çin İle Amerika ve Rusya’nın eski Sovyet ülkesi olan Kırgızistan’ı bırakmaması bu coğrafyada bir uyuşmazlık yaratmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.