Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Libya Son Durum Haritası

Libya Son Durum Haritası ve Çatışma Hattı'nda Yaşanan Son Gelişmeler

0 399

Libya ekseninde taraflar arasında gerçekleşen askeri gelişmeleri çatışma bülteni üzerinden takip edebilirsiniz. Sahada yaşanan son gelişmeleri ve haritaları aşağıya kaydırarak takip edebilirsiniz.

2011 yılından bu yana siyasi istikrarın bir türlü sağlanamadığı Kuzey Afrika ülkesi Libya’da birden fazla yönetim mevcut. Ülke, 2014 seçimlerinin ardından siyaseten ikiye bölündü. Bunlardan birisi Tobruk merkezli General Hafter’in başını çektiği Temsilciler Meclisi ve diğeri de Trablus merkezli meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti.

Ülkenin belli başlı bölgelerinde diğer öne çıkan gruplar ise, Kaddafi’nin devrilmesinde en büyük paya sahip Misrata merkezli güçler ve Tunus sınırına yakın Zintan merkezli güçlerdir.

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni destekleyenler;
Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İtalya, Türkiye ve Katar.

Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu’nu (Hafter Güçleri) destekleyenler;
Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Bahreyn, İsrail, ABD ve Rusya.

27 Aralık 2020

 • Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘’Katil Hafter ve destekçileri bilmelidirler ki Türk unsurlarına yapılacak herhangi bir saldırı girişiminde Hafter unsurları her yerde meşru hedef olarak görülecektir. Bunu akıllarına soksunlar. Böyle bir hareketi yaptıktan sonra kaçacak yer bulamazlar.’’ ifadelerini kullandı.
 • Libya’ya ziyarette bulunan Mısırlı heyet, İçişleri Bakanı Başağa öncülüğünde UMH heyeti ile görüşme gerçekleştirdi. Mısır heyeti, hükümetten Türkiye’den silah alımını durdurmalarını talep ederek Libya’da herhangi bir Türk üssünün kurulmasına karşı çıktıklarını belirtti.

26 Aralık 2020

 • Hafter’in komutanlarından sözde Tuğgeneral Halid el-Mahcub, ‘’Libya Ulusal Ordusu, Libya’daki Türk varlığının devamına izin vermeyecek.’’ dedi.
 • Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, Rus mevkidaşı Lavrov ile Moskova’da görüştü. Siyala ve Lavrov’un ikili ilişkilerin çeşitli alanlarda geliştirilmesine ilişkin önemli konularda fikir alışverişi yaptığı açıklandı.
 • Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Libya’da bazı devlet yetkilileri ve kurumlara ziyarette bulundu.
 • Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Türkiye ile pozisyonlarımızda tam bir uyumluluk var. Siyasi ve askeri olarak koordinasyon içindeyiz. Bize saldırı başlatılırsa sadece saldırıyı püskürtmekle kalmayacağız, saldırının kaynağına da son vereceğiz.’’ şeklinde açıklamalarda bulundu.
 • Libya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Muhammed El-Haddad, ‘’Türkiye’ye bu saldırıları püskürtme konusunda yanımızda durduğu için tekrardan teşekkür ediyoruz. Milletini koruyan, anayasaya ters düşmeyen, halkını öldürmeyen ve devletini yok etmeyen bir ordu kuracağız.’’ dedi.

24 Aralık 2020

 • Hafter’in milis kuvvetlerinin sözcüsü Ahmed el-Mismari, Misrata’nın doğusu, Sirte ve el-Cufra eksenindeki kuvvetlere yönelik sözde bir saldırı hazırlığı olduğunu belirtti. Ahmed el-Mismari açıklamasının devamında, söz konusu bölgede “sofistike (gelişmiş) Türk silahları ile donatılmış binlerce paralı asker ve yabancı savaşçıların hareketliliğinin izlendiğini” öne sürdü.
 • Libya’nın düzensiz göçle mücadelesine destek amacıyla Türkiye tarafından gönderilen iki sahil güvenlik kontrol botu, Libya Sahil Güvenlik Genel İdaresi’ne Trablus’ta teslim edildi.
 • Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ‘’Doğu ve batı Libya arasındaki silahlı çatışmanın başlangıcından bu yana, Rusya bunu çözmek için aktif olarak uluslararası çabalara katıldı ve bunu çeşitli uluslararası forumlarda yapıyor. Tüm Libyalı taraflarla iletişim halindeyiz ve onları çatışmayı sona erdirmeye çağırıyoruz. Washington, Libya’ya karşı bariz bir silahlı saldırı gerçekleştiren kişidir. ABD aslında kendi hatası nedeniyle ortaya çıkan krizi çözmekten uzun süre çekildi.’’ dedi.
 • Savaş suçlusu darbeci Hafter, Libya’nın bağımsızlık yıldönümü kutlamalarında yaptığı açıklamada, ‘’Tüm kuvvetlerimizi Libya’da bulunan Türk kuvvetlerine karşı savaşa hazır olmaya çağırıyorum. İşgalci Türkiye, topraklarımızdan ayrılmadan Libya’da barış olmayacak.’’ ifadelerini kullandı.
 • Libya ordu (UMH) sözcüsü Albay Muhammed Kanunu, suçlu veya saldırgan terörist olarak tanımlanan kişilerle asla barış olmayacağını söyledi.
 • Libya Savunma Bakanı Nemruş, “Hafter tekrar saldırmayı düşünüyorsa sahada (Trablus, Garyan, Tarhuna) kafasını nasıl ezdiysek tekrar ezeriz. Akıbeti yine aynı olacaktır.” şeklinde konuştu
 • Sirte ve Cufra Müşterek Harekât Dairesi, ‘’Sirte ve Cufra Operasyon Odası, Hafter güçlerinin her türlü saldırısını püskürtmeye hazırdır.’’ Açıklamasında bulundu.
 • Libya Ordusu Batı Bölgesi Komutanı Tümgeneral Usame el-Cuveyli, ‘’Batı Bölgesi’nde sorun çıkarmayı veya savaşı ateşlemeyi düşünen herkesi uyarıyoruz. Savaşmak isteyen herkes için sonuçlar vahim olacak.’’ dedi.
 • Libya Burkan al-Gadab (Öfke Volkanı) Operasyonu Medya Ofisi’nden yapılan açıklamada, ‘’Libya’da bağımsızlığı savunan herkes toprakları uğruna canını ve kanını ortaya koydu. Libyalılar topraklarına sahip çıkan herkesi unutmadığı gibi topraklarımıza saldıranları da unutmayacak.’’ denildi.

23 Aralık 2020

 • Yerel kaynaklar, Hafter milislerinin Libya’nın güneyinde çöl bölgesinde bulunan Tindi kampını ele geçirdiğini bildirdi. Tindi kampı, Ubari ve Şerara ekseninde olduğu için petrol bölgelerinin kontrolü bakımından stratejik bir nokta olma özelliğini taşıyor.
 • Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Sirte cephe hattına askeri sevkiyat gerçekleştirdi.
 • İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, ‘’Balıkçıların serbest bırakılması, Hafter ile ilişkilerin yeniden kurulması karşılığında yapıldı.’’ dedi. Geçtiğimiz hafta Libya’da Hafter güçlerinin 108 gündür esir tuttuğu 18 İtalyan balıkçı serbest bırakılmıştı.

22 Aralık 2020

 • Libya’ya asker gönderilmesi için verilen iznin 18 ay daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6 Aralık 2020

 • Hafter milisleri, ülkenin güneyindeki Ubari kentinde bulunan ordu karargahına saldırdı.
 • Atina merkezli Pentapostagma, Sirte Körfezi’nde 6 Türk savaş gemisi olduğunu iddia etti. Hafter militanlarının sözde temsilcisi konuyla ilgili “Gemiler Libya karasuları dışında. Sirte’ye yaklaştıklarına dair kanıt yok.” Dedi
 • Libya’nın kasım ayı petrol geliri 700 milyon doları aştı.
 • İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Libya’yı istikrara kavuşturma sürecinin başladığını ve nihai hedefe ulaşmak için daha çok uzun bir yolun olduğun söyledi.
 • Hafter güçleri Libya ateşkesini ihlal etti, Sabha Askeri Bölge Karargahı’na saldırdı.

24 Kasım 2020

 • Libya Ulusal Ordusu (LNA) Bingazi’nin güneyinde askeri tatbikat başlattı. 2 adet Rus Su-24 uçağının da kullanıldığı tatbikatta Türk bayrağının hedef olarak kullanılması dikkatleri çekti

23 Kasım 2020

 • Libya Ulusal Petrol Şirketi’nin (NOC) Trablus’ta bulunan merkezine Silahlı çeteler tarafından saldırı gerçekleşti. Saldırı başarısız oldu.

21 Kasım 2020

 • ABD ve Almanya BM güvenlik konseyine yaptığı başvuruda Tarhuna bölgesinde bulunan toplu mezarlardan sorumlu tutulan Muhammed El Kani ve liderliğini yürüttüğü El Kaniyat milislerine yaptırım uygulanmasını istedi. Rusya delillerin yeterli olmadığını savunup reddedeceklerini belirtti.
 • Türkiye’nin Libya Ordusu’nu uluslararası standartlara ulaştırmak için başlattığı eğitim programı ilk mezunlarını verdi. Başkent Trablus da bulunan Ömer Muhtar eğitim merkezinde mezuniyet töreni düzenlendi.

19 Kasım 2020

 • ABD Temsilciler Meclisi, Libya’da istikrar sağlanmasını amaçlayan ve ateşkesin bozulması halinde ülkedeki savaşa müdahale eden yabancı unsurlara da yaptırım uygulanabilmesini öngören yasa tasarısını kabul etti.
 • Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Paris’te Fransa Dışişleri bakanı Jean-Yves Le Drian ve Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin içeriğine dair bilgi paylaşılmadı.

18 Kasım 2020

 • Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, çeşitli diplomatik temaslarda bulunmak için geldiği Fransa’da Fransız teknoloji firması Idemia Group ile güvenlik teknolojileri alanında mutabakat muhtırası imzaladı.

13 Kasım 2020

 • BM öncülüğünde düzenlenen Libya Siyasi Diyalog Forumu, ülkedeki seçimlerin 24 Aralık 2021’de yapılmasını kararlaştırdı.

19 Ekim 2020

Libya’da Türkiye’nin de desteklediği ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve ülkenin doğusundaki Tobruk Temsilciler Meclisi geçtiğimiz hafta Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından bugün de İsviçre’nin Cenevre şehrinde Birleşmiş Milletler’in aracılığıyla bir araya geldi.

21 Ağustos’ta UMH ile Hafter’e bağlı güçler arasında bir ateşkes ilan edilmişti. Ateşkesin şartlarına göre, Sirte ve Cufra bölgeleri ‘silahsızlandırılacak’ aylardır askıda olan petrol üretimi yeniden başlayacak, 2021’de seçimler yapılacak ve yabancı güçler ile paralı askerler Libya topraklarını terk edecekti. Kahire’de yapılan görüşmede seçim süreci masaya yatırılırken, Cenevre’de gerçekleşecek görüşmelerde askeri konuların ağırlıklı olarak ele alınması bekleniyor.

Cenevre’deki gerçekleştirilecek görüşmelerde Sirte ve Cufra’daki son durum ve ateşkes anlaşmasının koşullarından olan bu bölgelerin silahsızlandırılması görüşülecek. Öte yandan ülkedeki yabancı güçler ile paralı askerlerin durumu da bu görüşmelerde ele alınacak.

22 Haziran 2020

Ocak 2020

Ekim 2019

Libya’da Petrol Üretimi

Sirte-Cufra Hattı (13 Ağustos 2020)

Libya Doğal Kaynaklar Haritası

Libya, 48,4 milyar varil kanıtlanmış rezerviyle Afrika’nın en büyük petrol rezervlerine sahip. Devlet gelirlerinin %93’ü petrol ve doğal gaz endüstrisine dayanıyor. Libya’nın doğusunda, Akdeniz sahil şeridinde 350 km boyunca uzanan petrol hilalinde Sidre, Ras Lanuf, Briga ve Zuveytine gibi ülkenin en büyük petrol ve doğal gaz tesisleri bulunuyor. Fizan bölgesindeki “kara altın madeni” Şerare Petrol Sahası ise, ülkenin tek başına en fazla ham petrol üretim kapasitesine sahip petrol kuyusu olarak öne çıkıyor.

Şerare’nin yanı sıra El-Fil Petrol Sahası da bölgedeki önemli petrol yataklarından biri olarak tanınıyor. Libya Ulusal Petrol KurumuNOC verilerine göre, 2014’ten bu yana ülkenin günlük petrol üretimi 1 milyon varilden fazla azalarak yaklaşık 90 bin varile geriledi. İhracat ise ocak-mayıs döneminde yüzde 92 daraldı. Öte yandan NOC, günlük üretimin, 60 bin varili Cufra ve Akdeniz sahilindeki Bouri terminalinden sağlanmak üzere 72 bin varile düşeceğini tahmin ediyor.

Rusya’nın Libya’daki Askeri Varlığı

Yabancı Güçlerin Libya’ya Milis ve Silah Sevkiyat Hatları

Hafter ve Paralı Milislerin Libya’ya Petrol Ablukası

Libya’daki Hava Üsleri ve Limanlar

Hafter’in Savaş Suçları

Libya Krizi Kronolojisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.