Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

“Rusya Saldırılarını Sürdürecek“ | Yusuf Hamoud

0 259

Suriye’de Cerablus ve El Bab civarındaki Hamran ve Terhir bölgelerindeki yakıt tankerleri, Rus ve Rusya destekli rejim güçleri tarafından hedef alındı. Yapılan füze saldırısında 3 sivil hayatını kaybederken, yaklaşık 15 kişi de yaralandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Yetkililer tarafından saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, Hamiran’daki petrol tesislerinin hedef alındığı belirtilerek, “Onlarca tanker yanıyor. Söz konusu petrol tesislerinde çok sayıda kişi çalışıyor. Büyük hasar meydana geldi” ifadeleri kullanıldı. Hamran’a düzenlenen saldırıdan hemen sonra, El Bab civarındaki Terhir bölgesine de füzeli saldırı düzenlendi.

Suriye Milli Ordu Sözcüsü Yusuf Hamoud, konuya ilişkin olarak Akademik Filo Genel Yayın Yönetmeni Caner Çiftçi’ye konuştu.

Füzeli saldırının aynı zamanda Rusya destekli rejim güçleri tarafından da yapıldığını belirten Yusuf Hamoud, “Dün akşam El Bab ve Cerablus kırsalındaki Tarhine ve El-Hamran bölgeleri Rus saldırılarının hedefi oldu. Saldırı, Esad milislerinin üslerinden birkaç füzenin yanı sıra Lazkiye’deki Rus üssünden (Hmeymim) İskender tipi bir füze aracılığıyla gerçekleştirildi.“ dedi.

Rusya’nın hedef aldığı Hamran ve Terhir kasabasındaki akaryakıt istasyonlarının bölgeyi ekonomik yönden desteklediğini ifade eden Hamoud, “Rusya, bölgeyi kontrol etme girişimi olduğundan dolayı bu saldırıyı gerçekleştirdi. Halep ve İdlib’in kuzey kırsalındaki kurtarılmış bölgelere yakıt ikmali için gönderilecek olan tankerler, Hamran ve Terhir bölgelerinden gidiyor. Hamran ve Terhir bölgelerinde, yakıt tankerleri konuşlanıyor. Yakıt istasyonları ve tankerler, bölgenin ekonomisinde etkili olduğundan dolayı hedef alındı. Rusya, gerçekleştirdiği saldırılar ile bölge ekonomisine darbe vurmak istiyor.“ dedi.

Rusya’nın yeni saldırılar yapabileceğini aktaran Hamoud, “Evet, Rusya’nın bölgede tam kazanımlarını elde etmek için kurtarılan tüm bölgeyi kontrol etmeye çalıştığını düşünürsek, Rus saldırıları devam edecek.“ şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.