Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Rusya & Suudi Arabistan: Petrol Krizi

Dünyanın en büyük petrol üreticileri arasında çıkan fiyat anlaşmazlıklarını sadece virüsün neden olduğunu söyleyemeyiz

0 239

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp hızla dünyaya yayılan ve artık Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (küresel salgın) ilan edilen virüsün etkisiyle petrol talebinde hızla bir düşüş yaşandı. Azalan petrol talebi petrol üreticileri arasında fiyat anlamında anlaşmazlıkları da beraberinde getirdi. Dünyanın en büyük petrol üreticileri arasında çıkan fiyat anlaşmazlıklarını sadece virüsün neden olduğunu söyleyemeyiz tabi ama gündemden dolayı meselenin bu kısmını ele alacağız.

Talebin azalması ile birlikte arzın fazla olması sonucunda fiyatlar aşağıya çekilmek zorunda kalındı.2016’dan bu yana petrol üretimini azaltmaya yönelik kararlar alan OPEC arz fazlalığı üzerine çalışmalar yürütmektedir. İran, Rusya ve ABD’nin içinde bulunduğu OPEC+ adını alan yapı piyasalardaki arz bolluğunu azaltarak petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareket etmesi ve gelir seviyesinin artması amacıyla kuruldu ve yaklaşık üç yıldır faaliyet göstermektedir.

Ancak Rusya, Suudi Arabistan öncülüğünde olan bu yapıya karşı çıkarak üretimini azaltamayacağını duyurdu. Rusya ABD’nin petrol ihracatını arttırabileceğini ve bu sayede petrol alıcılarında bir azalma endişesi ile üretimini azaltmak yerine arttırdı. Bu durum arz miktarını oldukça üst seviyelere çıkardı.

BAE’nin de üretimi arttırmaya karar vermesinin yanında Irak ve Kuveyt’inde ihracat fiyatlarında indirime gitmesi ile birlikte Rusya’ya karşı Ortadoğu’nun bir birlik içerisine girdiğini söyleyebiliriz. Ortaya çıkan bu durumun oluşturduğu zararla birlikte Suudi Arabistan ve Rusya’nın amaçlarını gerçekleştiremediğini görebiliyoruz. Petrol’ün fiyatı tarihte ilk kez Pazartesi(20/04/2020) sıfırın altına indi.

ABD hisseleri petrolün piyasaları sarsması sonucunda sert bir düşüşe geçti.Petrol fiyatlarındaki düşüş, küresel ekonomiye yönelik dünyada var olan büyük ekonomiler tarafından tekrar açılmaya yönelik endişe ile karşılandı.Buna karşılık olarak ABD’nin harcamalarını arttırmaya yönelik hamleleri oldu fakat endişelerini azaltmaları için yeterli olmadı.Şirketlerin kâr oranlarındaki ciddi düşüş ileriye yönelik bir öngörüde bulunmalarını engellemektedir.

O

Bu durum ne kadar petrol ihracatçısı ülkeleri zarara uğratsa da aynı zamanda olaylar ithalatçı ülkelerin lehine gelişmektedir.Türkiye gibi tüketilen enerjinin büyük bir kısmını ithal eden ülkeler için fatura oldukça azalınca cari açık dengeye yaklaşabilecektir.

Kısa ve orta vadede kazanç sağlanabileceğini söyleyebiliriz.Ancak dikkat edilmesi gereken bir meselede enerji ticareti dolar üzerinden yapıldığı için fiyatlar dolar kuru üzerinden değerlenecektir.Sonuç olarak ithalatçı ülkeler için avantaj dolar kurundan dolayı ülkeden ülkeye değişmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.