Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Sincar Son Durum Haritası

Sincar Son Durum Haritası ve Çatışma Hattında Yaşanan Son Gelişmeler

0 159

Sincar’da gerçekleşen güncel askeri gelişmeleri bu başlık altında takip edebilirsiniz.

17 Kasım 2020:

 • Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci, “Iraklı olmayan hiçbir güç (terör örgütü PKK), Sincar’da kalmayacak. Sincar ve bölgede kalacak tek güç Irak güvenlik güçleri olacak.” dedi.

19 Kasım 2020:

 • Ninova İl Meclisi Başkanı Seydo Çeto, Şengal Anlaşması’yla ilgili, “Şengal’deki krizin çözümünün anahtarı bu anlaşmanın uygulanmasındadır” dedi.
 • Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert, Irak merkezi hükümeti ile Kürdistan Bölgesi hükümeti arasında imzalanan, Şengal anlaşmasının uygulanmasının hızlandırılması gerektiğini belirtti.

20 Kasım 2020:

 • Bağdat’ın Şengal’de konuşlandırılmak üzere Ninova vilayetine 2500 kişiden oluşan 2 federal polis tugayı gönderdiği ileri sürüldü. Söz konusu polis gücünün Suriye sınırındaki Sınune kasabasına ulaştığı ve Şengal’de konuşlandırılacağı kaydedildi.

21 Kasım 2020:

 • Irak Ordusu Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Hafaci, Irak haber ajansı INA’ya yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyine federal polis birliği gönderilmesiyle Sincar Anlaşması’nın uygulanmaya başlandığını belirtti.

23 Kasım 2020:

 • Irak’ın Musul Valisi Necim el- Cuburi, Irak resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, “BM Irak Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert, Bağdat ve Erbil arasında imzalanan Sincar Anlaşması’nı desteklediklerini ve bunun somut şekilde gerçekleştirilmesi için merkezi hükümete güçlü destek sunacaklarını ifade etti.” Dedi.

24 Kasım 2020:

 • IKBY ile merkezi Irak hükümeti arasında yapılan Anlaşmanın ilk etabı olarak 6 bin polisten oluşan 3 polis tugayı Şengal ile Suriye sınırı arasındaki bölgeye yerleştirildi.
 • Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Bruno Aubert, Şengal’de yaptığı konuşmada, Kürdistan Bölgesi ile merkezi Irak hükümeti arasında yapılan ve ilk aşamaları uygulamaya başlanan anlaşmadan memnun olduğunu söyledi.

25 Kasım 2020:

Irak yönetimi, merkezi hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında imzalanan Sincar Anlaşması’nın uygulanmasını denetlemek için bölgeye üst düzey askeri heyet gönderdi.

26 Kasım 2020:

Terör örgütü PKK’nın Sincar Anlaşması’nı bozmaya yönelik çabalara giriştiği, bölgenin gelir kaynaklarına saldırarak IKBY yönetimini zayıflatmayı, Bağdat ile Erbil yönetimlerinin arasını açarak Sincar’da kalmayı sürdürmeye çalıştığı belirtildi.

27 Kasım 2020:

 • Irak federal polis güçleri, Erbil ile Bağdat hükümetleri arasında imzalanan Şengal anlaşmasını, ilçede uygulamaya başladı. Federal polis güçlerinin anlaşmanın uygulanmasının bir adımı olarak Haşdi Şabi ve PKK’ye ait bayrak ve flamalar indirildi.

30 Kasım 2020:

 • IKBY Hükümeti ile Irak Federal Hükümeti arasında imzalanan Şengal Anlaşması’nın ikinci adımı olarak bölgedeki silahlı grupların flamaları indirilirken, 4 polis tugayı da Şengal’e konuşlandırıldı. Şengal Anlaşması’na destek veren Ezidxan Savunma Güçleri de ilk günden flamalarını indirdi.
 • Şengal Anlaşması kapsamında Irak federal polis güçlerinin Şengal’e sevk edilmesinin ardından PKK, Şengal’deki üslerini boşaltmaya başladı. PKK askeri üs olarak kullandığı 7 binayı boşalttı. Irak merkezi hükümeti, söz konusu binaların boşaltılması hakkında herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

1 Aralık 2020:

 • Erbil ile Bağdat arasında imzalanan Şengal Anlaşması uygulanırken, Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Şengal’deki bütün yasa dışı güçlerin çekilmesi gerektiğini belirtti.
 • Başbakan Mesrur Barzani, Şengal’in yeniden inşası ve göçzedelerin evlerine dönmesi için Şengal Anlaşması’nın uygulanması gerektiğini söyledi.
 • Irak’ta günlük el-Meda Gazetesi, terör örgütü PKK’ya bağlı silahlı kişilerin, Suriye’den Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesine giriş yaptığını öne sürdü. “Irak Federal Polisi Teşkilatı’nın Sincar’daki güvenliği sağlayacağının duyurulmasından sonra PKK’ya bağlı her gün 100 ila 200 silahlı kişi Suriye’den Sincar’a giriş yapıyor. Şu ana kadar 1000 kişi Suriye sınırını aşarak bölgeye girmiş durumda.” Açıklamasını yaptı.
 • Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Komutanlığımıza bağlı Batı Ninova Gücü tarafından, güvenlik güçlerinin Sincar’ın merkezinde konuşlanma planı uygulanmaya başlandı.” denildi.
 • Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay: “Sincar’da da önemli olan PKK’nın mevcudiyetinin ne şekilde olursa olsun sona erdirilmesidir. PKK ve çeşitli isimlerdeki uzantıları bölgedeki sorunların kaynağıdır. Şu ana değin bu kadar Ezidinin evlerine dönememesinin nedeni terör örgütü PKK’nın oradaki mevcudiyeti ve yaptıkları zulümlerdir.” dedi.

2 Aralık 2020:

 • Hanesor Meclisi Eşbaşkanı Dahil Murad, “Karargâhımızı Irak güçlerine teslim edeceğiz. Hiçlerimizin bazıları sivil asayiş (Şengal’de) olarak görev yapmaya devam edecek. Bize bağlı 500 kişi resmi olarak Irak güçleri bünyesinde görev alamaya devam edecek” dedi.
 • PDK Şengal Sorumlusu Şingalê Qadir Qaçax : “PKK, Irak federal Polislerin üniformasını savaşçılarına giydirerek bölgede gizleniyor. Şengal’den tamamen çekilmiş değiller” iddiasında bulundu.
 • Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı: “PKK terör örgütü, Türkiye ile Irak ilişkilerinde bir çıbanbaşıdır. Türk-Irak ilişkilerini zehirleyen bir unsurdur. PKK’nın terör örgütü DEAŞ ile mücadeleyi istismar ederek Sincar’a yerleşmeye çalışıyor. ” dedi.

3 Aralık 2020:

 • Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tahsin Xefaci, Irak resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, Şengal’deki silahlı grupların tamamının, Erbil ile Bağdat arasında imzalanan anlaşma gereği, ilçe merkezinden çıktığını söyledi. Xefaci, PKK’ye bağlı silahlı grupların Şengal’den çıkışının diyalog yoluyla sağlandığını aktardı. Fakat Türk güvenlik kaynakları ise henüz teröristlerin bölgeden çıktığını teyit etmedi.
 • Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi yaptığı açıklamada, Erbil-Bağdat arasındaki “Sincar Anlaşması” çerçevesinde terör unsurlarının Sincar’dan çıkarılıp nereye gönderilecekleri konusunda hala belirsizlik olduğunu aktardı.

5 Aralık 2020:

 • Hanesor Meclisi Eşbaşkanı Dahil Murad, “YBŞ ile ordu arasında varılan anlaşma gereği Şengal merkezindeki ana karakollar Irak Federal Polisi’ne devredildi. YBŞ’liler de kentten 2-3 kilometre uzakta konumlanacak” dedi.
 • Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sincar ilçe sorumlusu Kadir Kaçak, yaptığı açıklamada, PKK’nın Sincar ilçe merkezi ve Sincar Dağı’ndaki varlığının devam ettiğini belirtti. “Sincar ilçe merkezindeki büyük polis karakolu hâlâ boşaltılmamış, Sincar Asayiş Gücü diye adlandırdıkları birim duruyor ve bunlar boşaltmaya karşı olduklarını ifade ediyor.” ifadelerini kullandı.
 • Sincar’daki terör örgütü PKK/YBŞ’nin sözde sorumlularından Halil Murad, kendilerine bağlı teröristlerin Sincar’ın güvenliğini sağlayacak Irak merkezi hükümetinin güçlerine bağlanmasını talep ettiğini söyledi.
 • Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S) Politbüro Üyesi Nafih Pîro: “PKK’nin hem Kürdistan Bölgesi’ne hemde PDK’ye karşıtlık içerisinde olduğunu ama özünde bütün Kürtlere karşı olduklarını, PKK’nin bu tavrının şu an ortaya çıkmış bir tavır olmadığını, geçmişte de bu şekilde olduğunu ve bu temellerde kurulduğunu, Kürt düşmanlarının hizmet etti.” açıklamasında bulundu.

6 Aralık 2020:

 • Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada, Erbil ile Bağdat yönetimleri arasında imzalanan Şengal anlaşmasını destekledikleri belirtildi.
 • Irak Ordusu Batı Ninova Ortak Operasyonlar Komutanı Cebar Tayî: “Erbil ile Bağdat arasında yapılan anlaşmaya göre sadece Irak Ordusu, polisi ve ulusal emniyet birimlerinin Şengal’i koruyacak. Irak ordusunun Şengal’e yerleştiğini ve farklı hiç bir silahlı güce müsade edilmeyeceğini, huzur ve istikrarı hızla sağlamaya ugraşacaklardır.” ifadelerini kullandı.
 • Şengal  Kaymakamı Mahma Xelîl, yaptığı açıklamada, Şengal Anlaşması’nın uygulama sürecinin ilk aşamasının gerçekçi değil, formalite gereği olduğunu belirterek, anlaşma metninde PKK unsurlarının ilçe sınırlarının tamamından çıkarılması gerektiği ifade edilmesine rağmen PKK’ye bağlı Şengal Koruma Birlikleri’nin ilçe sınırları içinde bir yerden başka bir yere taşındığını söyledi.
 • Şengal’de PKK’ye yakınlığı ile bilinen Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ)’nin Sünni Arap aşiretlerinin omurgasını oluşturduğu Heşdi Aşairi kuvvetlerine dahil olacağı öğrenildi.

8 Aralık 2020:

 • Suriye-Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S) Yönetim Kurulu üyesi Elî Muslim, PKK’ye bağlı güçlerin Şengal’de İran’ın çıkarlarını korumak amacıyla bulunduğunu söyledi.

9 Aralık 2020:

 • Süleymaniye’nin Piremegrun, Seyid Sadık, Kifri, Halepçe, Çemçemal ve diğer bazı bölgelerinde başlayan gösteriler, her ne kadar ertelenen maaşlar, ekonomik kriz ve altyapı yetersizliği gibi gerekçelerle yapılsa da zamanlama ve hedef seçilen noktalar amacın farklı olduğunu ortaya koyuldu.
 • Başbakan Mesrur Barzani, Şengal Anlaşmasının kapsamında bölgeden çıkarılması gereken güçlerin hala yerinde olduğunu belirterek, “Malesef hala yasal olmayan güçler bölgede bulunuyor ve bu konuda sorumluluk Bağdat hükümetine düşüyor” dedi.

10 Aralık 2020:

 • Şengal Kaymakamı Mehma Xelîl: “PKK’nin bir kaç gün önce bölgeden çıktığı yönündeki haberler aldatmacadan ibarettir. Sadece küçük bir silahlı grubu Şengal merkezden çıkardılar. Ancak gerçekte Şengal’den çıkmış değiller” ifadelerini kullandı.

11 Aralık 2020:

 • Peşmerge Şengal Komutanlığı Komutanı Qasim Derbo: ” PKK, Şengal’in Kürdistan Bölgesi’ne değil Irak’a bağlı kalmasını istiyor. Şengal halkına Peşmerge’nin Şengal’e gelmemesi telkininde bulunuyor. PKK, Irak ve İran’a bağlı güçlerin Şengal’de kalması ve kendileri de burada siyasi işlerini yapmak istiyor. PKK şu an yabancı kimliklerle kendi silahlı gücünü Şengal’e getirdi.”

12 Aralık 2020:

 • Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümetleri arasında imzalanan Şengal Anlaşması’ndan sonra, PKK ile Haşdi Şabi’nin Şengal’den çıkmaya henüz hazır olmadıkları belirtiliyor.

13 Aralık 2020:

 • Şengal Kaymakamı Mehma Xelîl: “Şengal’de hakimiyet alanı oluşturarak sorunlara neden olan yasal olmayan güçler PKK’ye bağlı hareket etmekteler. Genellikle Şengal ve sınırlarında yaşanan sorunlara neden olmaktalar. Şu ana kadar Irak Ordu Güçleri ile Federal Polis Güçleri ve Peşmerge Güçlerinin Şengale dönüşünü engelleyen bu güçlerdir. Bu yaklaşımları ile bölgeye huzur ve güvenin hakim olmasını engellemekteler.”

15 Aralık 2020:

 • PKK, Haşdi Şabi’nin gözetiminde Şengal’e geçti. PKK’nin Şengal’deki gücü de Haşdi Şabi’ye bağlı ve maaşlarını da Haşdi Şabi’den alıyor” ifadelerini kullandı.

16 Aralık 2020:

 • Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Musul Sorumlusu Ali Xelil: “16 Ekim 2017 olaylarından sonra Musul’un merkezini oluşturduğu Ninova vilayetindeki makamları kaybeden Kürtler, vilayet yönetiminde yeniden görev almaya başladı.” dedi.

17 Aralık 2020:

 • Peşmerge Komutanı Mirza Xelef, PKK’nin sınırsız sayıda araç ile Xanesor, Sinune ve Şengal mıntıkasında hareket ettiğini ve PKK’nin Şengal’den çıkmadığını söyledi.

19 Aralık 2020:

 • Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin, “PKK Şengal’i işgal etmiştir ve yaşanan durumun devam etmesine yol açmıştır” dedi. Ve Irak’ta bazı grupların PKK ile iş birliği içinde olduğunu söyledi.

26 Aralık 2020:

 • Sincar’da dün bir grup PKK/YBŞ’linin sivil kıyafetleri giyerek Irak askerlerine saldırdığı ve Irak güçlerinin 23 teröristi gözaltına aldığı bildirildi. Ayrıca PKK’nın 2 kampına da el konuldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.