Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Sincar’da Statüko Değişti

PKK’nın, Sincar ve çevresindeki bölgelerde varlığı sonlandırılacak. PKK ve ona bağlı tüm yapıların bölgede hiçbir rolü olmayacak.

0 496

Irak’ın kuzeyinde, TSK’nın etkili ve caydırıcı operasyonları neticesinde ağır darbeler alan terör örgütlerine bir darbe de Irak hükümeti ve IKBY’nden geldi. Geçtiğimiz günlerde Irak Hükümeti ile IKBY arasında, Sincar üzerinde güvenlik ve otorite konularını içeren istikrar sağlamaya yönelik bir anlaşma imzalandı. Anlaşmanın, dikkat çekici güvenlik konusu olan ve aynı zamanda Türkiye’yi ilgilendiren kısmı; bölgedeki terör örgütlerine yönelik atılacak fiili adımlardır.

Anlaşmada, “PKK’nın, Sincar ve çevresindeki bölgelerde varlığı sonlandırılacak. PKK ve ona bağlı tüm yapıların bölgede hiçbir rolü olmayacak.” maddesi de yer aldı. Bu hamle, hem Irak içinde hem de Türkiye’nin güvenlik konusunda endişelerini giderecek bir yaklaşım olarak görülmektedir.

Bilindiği üzere terör örgütü PKK’nın, Kandil’den sonraki bir diğer etkin olmaya çalıştığı alan Sincar’dır. Bölgede, PKK’nın uzantıları YBŞ, HPG ve YJE bulunmaktadır. Söz konusu terör örgütleri; bölgede istikrarsızlık yaratarak, hem bölge halkı (Ezidiler) üzerinde baskı kurmakta hem de bölge üzerinde tehdit/tehlike oluşturmaktadır. Sincar’da, kamplaşma ve faaliyet yürüten terör örgütleri, aynı zamanda Türkiye’ye yönelikte tehdit oluşturmaktadır.

Sincar’ın Türkiye Açısından Önemi

Sincar’daki güvenlik açığı ve otorite boşluğu, yıllardır Türkiye açısından da tehdit barındırıyordu. Sincar’ın, Türkiye’ye uzaklığı (100 km) haritadan bakınca çok uzak gözükebilir. Fakat, Irak kuzeyinde yer alan Haftanin ve Metina bölgelerinde faaliyet gösteren PKK’lı teröristler, Sincar’ı Irak’ın kuzeyine açılan bir koridor olarak kullanmaktadır. Yani, PKK’lı teröristler ikmal, eğitim ve kamplaşma için Sincar’ı da kullanmaktadırlar. Dikkat edilirse, geçtiğimiz yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri, Sincar dağlarında yer alan terör mevzilerini defalarca vurmuştu.

15 Ağustos 2018’de, TSK ve MİT tarafından Sincar’a düzenlenen ortak operasyonda, ‘PKK’nın KCK yürütme konseyi üyesi ve Sincar sorumlusu’ olarak adlandırılan “Mam Zeki Şengali” kod adlı İsmail Özden etkisiz hale getirilmişti. Sincar üzerinde TSK ve MİT’in, buna benzer düzenlediği birçok operasyonlarda PKK’lı teröristler etkisiz hale getirilmiş, terör mevzileri/sığınakları imha edilmişti. Sincar’daki terör örgütlerinin varlığı hususunda Türkiye, Irak’taki yetkili makamlara endişelerini dile getirmiş, uyarmıştır.

Sincar’da Terör örgütü PKK, Haşdi Şabi ve Irak Ordusu’nun Konumu

Değerlendirme

Irak hükümeti ve IKBY arasında imzalanan anlaşma, esas olarak bölgedeki sosyal istikrarın ve güvenliğin yeniden inşa edilmesine yönelik bir girişim olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca, bölgedeki otorite boşluğunun giderilmesi, halk nezdinde yapıcı ve olumlu yaklaşımları da beraberinde getirecektir. Anlaşma, aynı zamanda Sincar’da yapılanma girişimlerine yönelen yeni terör örgütlerinin varlığını da sona erdirecek bir yaklaşım olacaktır. Anlaşmanın, bölge üzerinde etkisini önümüzdeki dönemde atılacak somut adımlar yön verecektir.

Türkiye ile Irak arasında çok yönlü işbirliği fırsatlarına engel olmaya çalışan etkenlerden biri de, Irak’ın kuzeyinde faaliyet göstermeye çalışan terör örgütleridir. Türkiye’nin, sınır güvenliğini sağlayacak önlemler ve ikili komşuluk ilişkilerinin güvenliğini artıran anlaşmalar, Türkiye tarafından da olumlu karşılanacağı öngörülmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.