Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Sudan’da CIA ve Mossad İşbirliği

0 225

12 Şubat 2019’da Almanya’da, küresel ve bölgesel güvenlik konularının ele alındığı Münih Güvenlik Konferansı düzenlenmişti. 500 kişilik katılımcı listesinde, 40 devlet başkanı ve Başbakanla birlikte 100 bakan katıldı. Konferansın ardından Mısır, Suudi Arabistan ve BAE bir toplantı düzenledi. Toplantıya Mossad Direktörü Yossi Cohen ve Sudan’ın Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi (NISS) şefi Salih Abdullah (Gosh) da katıldı.

Toplantıda, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir rejiminin lağvedilmesi ve yönetime askeri komitenin geleceğine ilişkin kararlar alındığı belirtildi. Sudan’daki Beşir rejimi karşıtı protestoların, bu toplantıdan hemen sonra başlaması ise dikkat çekmişti.

Şubat 2019’da “Afrika İntelligence” adlı internet sitesinde yayınlanan raporda CIA; Salih Abdullah’ı, el-Beşir’in alternatifi olarak görüyordu. Beşir ise, orduda kendine yakın askerlerin rütbelerini arttırarak kendi yerini sağlama almayı planlıyordu. Dün Sudan’da darbe girişimini başlatan da, Beşir’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirdiği Abdul Fattah Al Burhan oldu.

Salih Abdullah (Gosh) Kimdir ?

El-Beşir’in eski Ulusal Güvenlik danışmanı olan Salih Abdullah, 2000 yıllarında Washington’da, CİA’nın El Kaide’ye karşı planlanan ‘terörle mücadele’ çalışmasında yer almıştı. Salih Abdullah, 2005 yılında ABD’yi ziyaret etmişti. Fakat Abdullah, 2011 yılında bir darbe planlaması içerisinde olduğu iddası ile tutuklandı. 2013 yılında, Beşir’in affetmesi ile serbest kaldı. Şubat 2018’de tekrar NISS’in başına getirildi. Salih Abdullah’ın yeniden göreve getirilmesi, Suudi yetkilileri de memnun etmiş.

Aralık Ayı’ndaki Protestolar 

Aralık ayında da mevcut hükümet karşıtı protesto gösterileri yaşanmıştı. Protestolarda yaklaşık 22 kişi ölmüştü. Sudan İstihbarat Şefi Salih Abdullah (Gosh) o döneme ilişkin yaptığı açıklamada “Ülkede yaşanılan protestolarda MOSSAD eğitimli kişiler mevcut” demişti. Ayrıca Gosh, Mossad’ı, Sudan’da kaos ortamı oluşturmak için İsrail’de bulunan Abdulvahid Nur hareketinden milisleri askere almakla suçlamıştı.

Devlet Başkanı Beşir ise “Gösterileri destekleyen medya organları, düşman taraflarca büyük meblağlarla finanse ediliyor.” açıklamasında bulunmuştu.

Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faysal Hasan İbrahim de, söz konusu siyasi güçleri, ülkenin istikrarını bozmaya çalışmakla suçlamıştı.

Debka’nın Yazdıkları

Haziran 2009’da Yahudi haber sitesi Debka, MOSSAD’ın Sudan’da Şii yayılmasını engellemek ve aynı zamanda Sudan’ı parçalamak için CİA ve DGSE ile işbirliği yaptığını yazmıştı. MOSSAD’ın, Sudan’daki planlarını uygulayabilmek için, Çad ve Cibuti’deki üslerden de faydalandığı söylenmektedir. Bu 2 üssün görevi ise, Sudan’daki Batılı istihbarat birimleri arasındaki koordinasyonu sağlıyor.

Debka Haber Sitesinde, “Sudan’da, MOSSAD, CİA ve DGSE; şii uzantısını önlemek, Sudan’da İran devrim muhafızlarının, deniz filolarının ve istihbaratının etkisini engellemek için yardımlaşmada bulunuyor. Zira bu şii uzantısı Sudan’ı, Tahran’ın Kızıldeniz ve Afrika boynuzundaki ön cephesi yapmayı hedeflemektedir” yazılmıştı.

MOSSAD’a yakınlığı ile bilinen Debka’ya göre, bu üç istihbarat biriminin Sudan’ı bağımsız ve birbirinden ayrı üç devletçiğe ayırmak için çalıştığı belirtiliyor. Ortaya çıkarılacak olan bu devletçikler ise;

  • İslami Sudan Devleti: Sudan’ın ortasında ve kuzeyinde.
  • Darfur Devleti: Sudan’ın batısındaki Darfur bölgesi.
  • Güney Sudan Hıristiyan Devleti: Sudan’ın güneyinde yer alıp, petrolün zengin olduğu ve su kaynaklarının bulunduğu bölge. (Kuruldu)

MOSSAD’ın, Güney Sudan’daki Rolü

MOSSAD’ın eski ajanlarından David Ben Uziel, yazdığı ‘Tarzan’ adlı kitabında İsrail’in Sudan iç savaşındaki rolünü açığa çıkardı. Tarzan, Ben Uziel’in kod adıdır. Ben Uziel’e göre İsrail’in amacı, Sudan ordusuna zaman kaybettirerek ileride İsrail’e saldırı planı yapan Arap güçlerine katılmasını engellemekti.

Kitapta, kendisinin ve arkadaşlarının savaş sırasında Joseph Lagu tarafından yönetilen güney ayrılıkçı hareketinin tarafında aktif rol üstlendikleri yazıyor. Ayrıca İsrail’in, Sudan ordusunun yenilgiye uğratılması, ayrılıkçılara eğitim verilmesive silah/personel sağlanması gibi alanlarda faaliyet yürüttüğü yazıyor. Ayrıca kitapta, İsrail’in Ortadoğu’daki azınlıklarla sıkı ilişkiler kurduğu da yazıyor.

2011’de Güney Sudan bağımsızlık kazandı. Kitaba göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı, Güney Sudan’a tarım ve sağlık uzmanları gönderdi. Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, İsrail’i ziyaret etti. Ardından İsrail’li yetkililerden, İsrail’in Güney Sudan’a destek olmasını istedi.

2012’de Sudan’ın İngiltere Büyükelçisi El Azreg’in Söyledikleri

2012’de Press TV kanalı, Sudan’ın İngiltere Büyükelçisi Abdullahi El Azreg ile bir röportaj yaptı. O röportaj’dan önemli konuşmaları sizinle paylaşmak isterim.

Press TV: ”İsrail’in Darfur’u karıştırdığını niçin düşünüyorsunuz? İsrail’in Sudan’a neyin acısını çektirdiğini düşünüyorsunuz?”

Sudan’ın İngiltere Büyükelçisi Abdullahi El Azreg: ”İki sebep var. Birincisi, Ben Gurion Teorisi olarak bilinen şey sebebiyle. Ben Guiron teorisine göre, İsrail Filistinlilerin haklarını destekleyen Arap ve Afrika devletlerine karşı dini ve etnik azınlıkları harekete geçirmek zorundadır. İkincisi, İsrail her zaman bir saldırgan olduğundan biz İsrail ile Mısır arasındaki 1960’lardaki ve 1973’teki savaşlara katıldık. İsrail Mısır topraklarını ve diğer Arap devletlerini işgal etti ve hala da işgal ediyor.

Bir Mossad ajanı var. Adı Moshe Fergie. Güney Sudan’ın ayrılmasını sağlamak için Güney Sudan’ın isyancı hareketine İsrail’in askeri destek verdiğini ve istihbarat alanında yardım ettiğini anlatan, 2003 yılında basılan bir kitap yazdı. Yine Mossad’ta üst düzey istihbarat yetkilisi Avi Dichter de Tel Aviv’deki Moshe Dayan merkezinde 2009 yılında verdiği eğitimde Sudan’a müdahaleleri ve Sudan’ı istikrarsızlaştırma çabaları hakkında konuştu.”

Şubat 2015’te Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, “IŞİD ve Boko Haram’ın arkasında CIA ve Mossad vardır. Bu tür eylemleri Müslümanlar yapmaz” açıklamasında bulunmuştu.

KAYNAKLAR

https://www.timeturk.com/tr/2009/08/23/sudan-da-mossad-cia-ve-dgse-ittifaki.html

https://www.timeturk.com/guney-sudan-i-mossad-mi-kurdu/haber-88431

http://www.buulke.com.tr/dunya/sudan-istihbarat-baskani-mossad-ile-besir-sonrasi-senaryoyu-gorustu/5633

http://217.218.67.229/detail/2012/11/08/271161/israel-behind-sudan-division/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.