Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Türk Kapısı: Nahçıvan

Nahçıvan kapısı açılarak Türk Dünyasına büyük kazanımlar elde edileceği aşikardır. Nahçıvan, Türkiye’nin Türk Dünyasına açılan kapısı olacaktır.

0 204

Karabağ ve çevresindeki yedi bölgede Ermenistan işgali 1992’den beri devam etmekteydi ve bu bölgede sadece Ermeni nüfusu yaşamaktadır. İşgalden sonra bu bölgede hiçbir ülke tarafından tanınmayan sözde Dağlık Cumhuriyeti kuruldu.

Ermenistan 18 Mart 1918 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurulması ile birlikte Ermenistan yönetimi Azerbaycan’a karşı toprak iddialarını ortaya atmıştır. Aslında Ermeniler Büyük Ermenistan hayalini geçmişten beri düşünmektedirler. Hazar denizinden Ege denizine kadar hakimiyet düşünceleri vardı ancak hiçbir zaman gerçekleşemedi.

Karabağ

Dağlık Karabağ problemi günümüze kadar devam etmekte olup masada çözülmeyen meseleler artık yerini askeri harekete bırakmıştır. 27 Eylül 2020 sabahı Dağlık Karabağ’da Ermeni ve Azerbaycan askerleri tarafından sıcak çatışma teması sağlanmıştır. Çatışmalarda her iki tarafta ülke yönetimlerde seferberlik ilan edilmiş olup dünya kamuoyunda bölgede savaş hali ilan edilmiştir. Birleşmiş Milletler bölgede yaşanan bu çatışmayı şiddetle kınadı ve bölgede çatışmaların durdurulmasını istedi.

Çatışmalar şiddetlenirken Azerbaycan Cumhuriyeti Dağlık Karabağ alma konusunda duruşunu net bir şekilde göstermiş oldu. Çatışma hattında Azerbaycan askeri kuvvetleri tarafından Ermeni güçleri püskürtüldü ve Ermenistan Dağlık Karabağda yenilgiyi kabul ettiğini dünya kamuoyuna açıklama yaparak bildirdi. Ermenistan bölgeden çekildiğini göstermiş oldu.

Azerbaycan’ın, 8 Ekim 2020’de Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin de facto başkenti Hankendi’ye 15 kilometre uzaklıkta olan Şuşa’yı ele geçirmesinin ardından, 9 Kasım 2020’de Rusya’nın aracılığıyla İnternet üzerinden barış anlaşması yapıldı. Ermenistan, Azerbaycan ve Rus liderlerin olduğu video konferans görüşmesine, Rusya ve Ermenistan’ın muhalefetiyle Türkiye dahil olamadı. ABD ve Avrupa Birliği ise barış anlaşmasının tamamen dışına bırakıldı. 10 Kasım 2020’de anlaşma imzalandı.

Nahçıvan

Barış antlaşmasının en büyük kazanımı Azerbaycan işgal altındaki topraklarının kurtarılması ve Nahçıvan kapısının açılmasıdır. Nahçıvan bilindiği üzere Azerbaycan Cumhuriyeti’nin özerk bir topluluğudur toprak parçasıdır. İç politikada kendilerine ait siyasi bir yapıları olup dış politikada ise Azerbaycan Cumhuriyeti’ne bağlılardır.

Nahçıvan basit bir toprak parçası değildir. Nahçıvan’ın önemini Atatürk’ün Türk kapısı ve Kazım Karabekir’in ise Şark Kapısı diyerek önemini bir kez daha vurgulamış oluruz.

Nahçıvan kapısı açılarak Türk Dünyasına büyük kazanımlar elde edileceği aşikardır. Nahçıvan, Türkiye’nin Türk Dünyasına açılan kapısı olacaktır. Orta Asya Cumhuriyetleriyle Türkiye Orta Asya temas hatları ve gönül coğrafyası kurulacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.