Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

Türkiye, Afganistan ve Taliban Arasındaki Barış Görüşmelerinde Arabulucu Olacak

0 363

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzay’a, ABD’nin Afganistan’dan ayrılma süreci ve barış görüşmelerinin sonuca ulaştırılması hakkında 100 günlük yol haritası içeren  bir mektup gönderdi. Mektubun bir benzerinin Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ile paylaşıldığı da bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken imzalı mektupta, barış görüşmelerinin hızlandırılması için Birleşmiş Milletler huzurunda ortak paydaşların bir araya geldiği bir konferans düzenlenmesi gerektiği de dahil olmak üzere karşılıklı tarafların ortak payda etrafında buluşup sorunların çözümünün kolaylaştırılacağı çeşitli önerilerde bulunuldu.

Bu öneriler arasında en belirgin olanı ve dikkat çekeni ise gitgide aksayan barış görüşmelerinin hızlandırılması ve sonuçlandırılması için Türkiye’de tarafların bir araya gelmesini içeren bölüm oldu.

Antony Blinken mektupta ”Önümüzde ki haftalarda Türkiye Hükümetinden, bir barış anlaşmasının sonuçlandırılması için her iki tarafın üst düzey bir toplantısına ev sahipliği yapmasını isteyeceğiz. Sizi veya yetkili temsilcilerinizi bu toplantıya katılmaya davet ediyorum” sözlerini kullandı.

 

TÜRKİYE-AFGANİSTAN İLİŞKİLERİ

Türkiye ve Afganistan ilişkileri Osmanlı’ya kadar uzanan derin tarihsel bağlara sahiptir. Osmanlı ve Afganistan çıkarları hiçbir zaman çakışmamış hep ortak paydada ilerlemiştir. Afganistan, Osmanlı’nın sorunlu bölgelerine yaptığı askeri ve maddi desteklerle derin ilişkilerin kurulmasını sağlamıştır.

Bu ilişkiler Cumhuriyet’in kurulmasının ardından perçinlenmiş ve karşılıklı artan etkileşimle zirveye çıkmıştır. Afganistan, Milli Mücadele döneminde maddi ve manevi anlamda her zaman Türkiye’nin yanında olmuştur. Buna karşılık Türkiye, Afganistan’da gerçekleşen reformist hareketlere destek çıkmış, Afganistan ve bölge ülkelerinin modernleşmesi anlamında rol model olmuştur.

Türkiye, Afganistan’ı Soğuk Savaş döneminde Rus işgaline karşı desteklemiştir ancak Afganistan’ın savaşı kazanmasına karşın sorunlar bir türlü bitmemiştir. Türkiye, günümüzde Afganistan Ordusunun modernizasyonu ve eğitimleri kapsamında da ciddi destek vermektedir. Aynı zamanda NATO görevleri kapsamında Afganistan’ın güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynamaktadır.

Türkiye geçmişte, Afganistan- İran ve Afganistan-Pakistan arasında ki sorunlarda  arabuluculuk yapmış ve karşılıklı uzlaşmayla sonuçlanan görüşmeler Türkiye’nin bölgede ki saygınlığını artırmıştır. Bütün bu ilişkiler ve tarihsel bağın getirileriyle beraber Türkiye, bölgede yerel halk ve hükümet tarafından büyük saygı görmekte ve adeta bir Ağabey edasıyla sorunların çözümünde büyük rol oynamaktadır.

Türkiye bölgedeki bu özellikleri bakımından ABD’nin, Afganistan’dan ayrılmayı düşündüğü bu dönemde, barışın tesisi için hazırlanan 100 günlük eylem planında dikkat çekici bir rol üstlenmektedir. Bölgenin konjonktürü incelendiğinde Türkiye olmadan barışın sağlanması zor görünmektedir.

Editör: Berat Can ERDOĞAN

Yararlanılan Kaynaklar:

https://tolonews.com/afghanistan-170509https://www.aa.com.tr/tr/dunya/gorus-turk-afgan-diplomatik-iliskilerinin-100-yil-donumu/2160707

https://www.orsam.org.tr/tr/taliban-sorunu-turkiye-nin-afganistan-daki-arabuluculuk-rolu-icin-bir-engel/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.