Uluslarası İlişkiler ve Dış Politika
Dış Politika

E. Kurmay Albay Ünal Atabay: “Kaza Kırım Raporunu Beklemeliyiz“

0 216

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde uzun yıllar terörle mücadele ve çeşitli alanlarda görev yapmış olan 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Terörizm ve Terörizmle Mücadele Merkezi Başkanı Emekli Kurmay Albay Ünal Atabay, Bitlis’te meydana gelen üzücü helikopter kazasının ardından olaya ilişkin Akademik Filo’ya açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz gün Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere saat 13.55 dolaylarında bulunduğu konumdan hareket eden Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Cougar tipi helikopter ile saat 14.25 sularında iletişimin kesildiği rapor edilmişti. Bölgede başlatılan arama çalışmaları neticesinde söz konusu helikopterin kaza kırıma uğradığı yetkililerce kamuoyuna duyuruldu.

Olayda ilk belirlemelere göre 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ında aralarında olduğu askerlerden 9’unun şehit düştüğü, 4’ünün ise yaralandığı aktarılmıştı. İlerleyen saatlerde Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şehit olan asker sayısının 11’e yükseldiği bildirildi.

Yaşanan elim kaza hakkında Akademik Filo’ya değerlendirmelerde bulunan E. Kurmay Albay Ünal Atabay, Tatvan’da düşen helikopterin nasıl düştüğüne yönelik net açıklamaların yapılması için öncelikle kaza kırım raporunun beklenmesinin daha doğru olacağını belirterek, yoğunluklu olarak kaza ihtimali üzerinde durduğunu söyledi.

Gözlemlerine göre helikopterin düşmesinde kesinlikle herhangi bir terör saldırısının olmadığını vurgulayan Ünal Atabay, Cougar tipi helikopterlerin daha çok idari ve genel maksat amacıyla kullanılan helikopterler olduğunu ve terörle mücadele alanı içerisine girmediklerini kaydetti.

Kurmay Albay Ünal Atabay açıklamasının devamında Tatvan’daki Komando Tugayı’nın, Elazığ 8’inci Kolordu Komutanlığı’na bağlı olduğunu dolayısıyla helikopterde bulunan Şehit Korgeneral Osman Erbaş’ın bizzat kendi birliğini denetlemeye veya idari herhangi bir faaliyet için bölgeye gittiğinin anlaşıldığını ifade etti.

Bölgede terörle mücadele kapsamında çeşitli operasyonların sürdüğünü de hatırlatan Atabay, ‘’Tabi bölgede terörle ilgili operasyonlar devam ediyor ama daha ziyade Bitlis-Tatvan arasındaki Sehi Ormanları bölgesinde.’’ diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bitlis’in Tatvan ilçesinde düşen helikopterde bulunan Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy), Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz (Kahramanmaraş-Afşin), Albay Şentürk Aydınyer (Kars), Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (Samsun-Bafra), Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir (Kahramanmaraş-Onikişubat), Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu (Kırıkkale), Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (Trabzon-Of), Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal (Afyonkarahisar-Dinar), Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (Afyonkarahisar), Uzman Çavuş Tolga Demirci (Kayseri-Pınarbaşı) ve Uzman Çavuş Hakan Gül (Amasya) şehit oldu.

Binbaşı Alptekin Köprülü (Gümüşhane) ve Yüzbaşı Ender Uzunçakmak’ın (Ordu-Kabadüz) ise kaza kırıma uğrayan helikopterden yaralı olarak kurtarıldığı bildirildi.

Editör: Batuhan Erkocaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.